HV733ARTTE7153D
Mfr.Part #
HV733ARTTE7153D
Description
HIGH VOLTAGE (ANTI-SULFUR)
2512 (6432 Metric)
Subcategory :
Resistors
Failure Rate :
KOA Speer
Product Status :
Active
Power Rating :
1 W
Width :
3.1 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Number of Terminations :
2
Brand :
KOA Speer
Tolerance :
±0.5%
Technology :
Thick Film
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Length :
6.3 mm
Packaging :
Reel
Height :
0.6 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
High Voltage
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Resistance :
715 kOhms
Voltage Rating :
3 kV
Features :
Anti-Sulfur, High Voltage
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Digi-Reel?
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Product Type :
Thick Film Resistors
Ratings :
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
1W
Series :
HV73-RT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Datasheets
HV733ARTTE7153D
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ARTTE7153D
HV73-RT Series, Thick Film, 715 kOhms, 1W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C