HV733ARTTE623G
Mfr.Part #
HV733ARTTE623G
Description
HIGH VOLTAGE (ANTI-SULFUR)
Chip Resistor - Surface Mount
Brand :
KOA Speer
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Composition :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Width :
3.1 mm
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Package :
Digi-Reel?
Voltage Rating :
3 kV
Failure Rate :
Tolerance :
±2%
Technology :
Thick Film
Product Status :
Active
Length :
6.3 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Series :
HV73-RT
Features :
Anti-Sulfur, High Voltage
Packaging :
Reel
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Power (Watts) :
1W
Power Rating :
1 W
Resistance :
62 kOhms
Number of Terminations :
2
Application :
High Voltage
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
KOA Speer
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height :
0.6 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
HV733ARTTE623G
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ARTTE623G
HV73-RT Series, Thick Film, 62 kOhms, 1W, ±2%, -55°C ~ 155°C