HV733ARTTE5233F
Mfr.Part #
HV733ARTTE5233F
Description
HIGH VOLTAGE (ANTI-SULFUR)
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Anti-Sulfur, High Voltage
Size / Dimension :
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Packaging :
Reel
Tolerance :
±1%
Width :
3.1 mm
Voltage Rating :
3 kV
Ratings :
Series :
HV73-RT
Power (Watts) :
1W
Number of Terminations :
2
Height :
0.6 mm
Subcategory :
Resistors
Product Type :
Thick Film Resistors
Product Status :
Active
Composition :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Brand :
KOA Speer
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Technology :
Thick Film
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
KOA Speer
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
RoHS :
Details
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Length :
6.3 mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Application :
High Voltage
Package :
Digi-Reel?
Power Rating :
1 W
Resistance :
523 kOhms
Datasheets
HV733ARTTE5233F
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ARTTE5233F
HV73-RT Series, Thick Film, 523 kOhms, 1W, ±1%, -55°C ~ 155°C