HV733ARTTE2403F
Mfr.Part #
HV733ARTTE2403F
Description
HIGH VOLTAGE (ANTI-SULFUR)
Series :
HV73-RT
Product Type :
Thick Film Resistors
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
RoHS :
Details
Power (Watts) :
1W
Brand :
KOA Speer
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Power Rating :
1 W
Tolerance :
±1%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Technology :
Thick Film
KOA Speer
Packaging :
Reel
Application :
High Voltage
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Length :
6.3 mm
Features :
Anti-Sulfur, High Voltage
Failure Rate :
Subcategory :
Resistors
Voltage Rating :
3 kV
Size / Dimension :
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Resistance :
240 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
3.1 mm
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
0.6 mm
Datasheets
HV733ARTTE2403F
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ARTTE2403F
HV73-RT Series, Thick Film, 240 kOhms, 1W, ±1%, -55°C ~ 155°C