HV732BTTD625G
Mfr.Part #
HV732BTTD625G
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 6.2M OHM 2% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
600μm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
HV73
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Voltage - Rated :
500V
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Composition :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
250mW
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
6.2mOhm
Datasheets
HV732BTTD625G
KOA Speer Electronics, Inc. HV732BTTD625G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 6.2MOhm, 0.25W 1/4W, ±2%, -55°C~155°C