HV732ATTD625G
Mfr.Part #
HV732ATTD625G
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 6.2M OHM 2% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
400V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Series :
HV73
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Weight :
5.499807mg
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
400V
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
500μm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
125mW
Resistance :
6.2mOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
HV732ATTD625G
KOA Speer Electronics, Inc. HV732ATTD625G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 6.2MOhm, 0.125W 1/8W, ±2%, -55°C~155°C