HV731JTTD755G
Mfr.Part #
HV731JTTD755G
Description
RES 7.5M OHM 2% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Height :
450μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
HV73
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Surface Mount :
yes
Resistance :
7.5mOhm
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
100mW
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
350V
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated DC :
350V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
HV731JTTD755G
KOA Speer Electronics, Inc. HV731JTTD755G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 7.5MOhm, 0.1W 1/10W, ±2%, -55°C~155°C