HV731JTTD563G
Mfr.Part #
HV731JTTD563G
Description
RES 56K OHM 2% 1/10W 0603
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
56kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
350V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
HV73
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±2%
Height :
450μm
Power Rating :
100mW
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
HV731JTTD563G
KOA Speer Electronics, Inc. HV731JTTD563G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 56kOhm, 0.1W 1/10W, ±2%, -55°C~155°C