HV731JTTD433G
Mfr.Part #
HV731JTTD433G
Description
RES 43K OHM 2% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±2%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Voltage - Rated :
350V
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
43kOhm
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
100mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
Voltage - Rated DC :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
HV73
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
HV731JTTD433G
KOA Speer Electronics, Inc. HV731JTTD433G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 43kOhm, 0.1W 1/10W, ±2%, -55°C~155°C