HV731JTTD245G
Mfr.Part #
HV731JTTD245G
Description
RES 2.4M OHM 2% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
100mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR
Height :
450μm
Voltage - Rated DC :
350V
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
9 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
350V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
2.4MOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
HV73
Datasheets
HV731JTTD245G
KOA Speer Electronics, Inc. HV731JTTD245G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 2.4MOhm, 0.1W 1/10W, ±2%, -55°C~155°C