HV731JRTTD2493F
Mfr.Part #
HV731JRTTD2493F
Description
HIGH VOLTAGE (ANTI-SULFUR)
Chip Resistor - Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Application :
High Voltage
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Composition :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
KOA Speer
Subcategory :
Resistors
Voltage Rating :
350 V
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
0.8 mm
Packaging :
MouseReel
Height :
0.45 mm
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Series :
HV73-RT
Brand :
KOA Speer
Resistance :
249 kOhms
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
Features :
Anti-Sulfur, High Voltage
Failure Rate :
Technology :
Thick Film
Length :
1.6 mm
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
RoHS :
Details
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Product Status :
Active
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Package :
Digi-Reel?
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Datasheets
HV731JRTTD2493F
HV73-RT Series, Thick Film, 249 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±1%, -55°C ~ 155°C