HV731JRTTD1873F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HV731JRTTD1873F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
HIGH VOLTAGE (ANTI-SULFUR)
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Brand :
KOA Speer
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Product Type :
Thick Film Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Ratings :
Composition :
Thick Film
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
350 V
Length :
1.6 mm
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Height :
0.45 mm
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Application :
High Voltage
Technology :
Thick Film
Tolerance :
±1%
KOA Speer
Width :
0.8 mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
HV73-RT
Resistance :
187 kOhms
Product Status :
Active
Subcategory :
Resistors
Features :
Anti-Sulfur, High Voltage
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Number of Terminations :
2
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
HV731JRTTD1873F
HV73-RT Series, Thick Film, 187 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±1%, -55°C ~ 155°C