HV731JRTTD155J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HV731JRTTD155J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
HIGH VOLTAGE (ANTI-SULFUR)
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
KOA Speer
RoHS :
Details
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
0.45 mm
Subcategory :
Resistors
Tolerance :
±5%
Packaging :
MouseReel
Product Status :
Active
Series :
HV73-RT
Resistance :
1.5 MOhms
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Anti-Sulfur, High Voltage
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Voltage Rating :
350 V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Type :
Thick Film Resistors
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Length :
1.6 mm
Package :
Digi-Reel?
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Technology :
Thick Film
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Application :
High Voltage
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Brand :
KOA Speer
Width :
0.8 mm
Datasheets
HV731JRTTD155J
HV73-RT Series, Thick Film, 1.5 MOhms, 0.1W, 1/10W, ±5%, -55°C ~ 155°C