HV731JRTTD106G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HV731JRTTD106G
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
HIGH VOLTAGE (ANTI-SULFUR)
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Failure Rate :
RoHS :
Details
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Supplier Device Package :
Resistance :
10 MOhms
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Subcategory :
Resistors
Technology :
Thick Film
Length :
1.6 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
HV73-RT
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
0.45 mm
Tolerance :
±2%
Features :
Anti-Sulfur, High Voltage
Packaging :
MouseReel
Voltage Rating :
350 V
Ratings :
KOA Speer
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Digi-Reel?
Application :
High Voltage
Number of Terminations :
2
Brand :
KOA Speer
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Product Status :
Active
Composition :
Thick Film
Datasheets
HV731JRTTD106G
HV73-RT Series, Thick Film, 10 MOhms, 0.1W, 1/10W, ±2%, -55°C ~ 155°C