HV3640Y272KX6ATHV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HV3640Y272KX6ATHV
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
3640 (9110 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.7 NF 6KV X7R 3640
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
High Voltage
Height Seated (Max) :
0.106 2.70mm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
2700pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.106 2.70mm
Voltage - Rated :
6000V 6kV
Size / Dimension :
0.360Lx0.394W 9.14mmx10.02mm
Series :
HV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Datasheets
HV3640Y272KX6ATHV
Vishay / Vitramon HV3640Y272KX6ATHV
HV 3640 9110Metric Ceramic Capacitor 0.360Lx0.394W 9.14mmx10.02mm X7R ±10% 2700pF