HSZ680KAQKAGKR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HSZ680KAQKAGKR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 68PF 500V Y5T RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Style :
Straight
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Temperature Coefficient :
Y5T
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated :
500V
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead/Base Style :
Straight
Tolerance :
±10%
Capacitance :
68pF
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
HS
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
HSZ680KAQKAGKR
Vishay HSZ680KAQKAGKR
HS 68pF 500V Ceramic Capacitor ±10% Y5T 0.236Dia 6.00mm -40°C~85°C Through Hole Radial, Disc
HSZ680KAQKAGKR Overview
This device's program size/dimension is 0.236Dia 6.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -40°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
HSZ680KAQKAGKR Features
a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm