HSHM-S110A1-5AP1-TR40B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HSHM-S110A1-5AP1-TR40B
Manufacturer
3M
Description
CONN RECEPT 110POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer :
3M
Product Category :
Hard Metric, Standard
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating (Amps) :
1A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Usage :
Backplane
Pitch :
0.079 2.00mm
Number of Rows :
5
Connector Style :
A 22
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MetPak™ HSHM
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Termination :
Press-Fit
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Housing Material :
Polymer
Number of Positions :
110
Current Rating :
1A