HSHM-S088FL1-8AP1-TR40B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HSHM-S088FL1-8AP1-TR40B
Manufacturer
3M
Description
CONN RECEPT 88POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer :
3M
Product Category :
Hard Metric, Standard
Number of Positions :
88
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Press-Fit
Connector Style :
FL 11
Number of Rows :
8
Number of Positions Loaded :
All
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
1A
Contact Plating :
Gold
Series :
MetPak™ HSHM
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Usage :
Backplane
Housing Material :
Polymer
Contact Finish :
Gold
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
1A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pitch :
0.079 2.00mm
Published :
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C