HSHM-S055CL4-5AP1-TG30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HSHM-S055CL4-5AP1-TG30
Manufacturer
3M
Description
CONN RECEPT 55POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer :
3M
Product Category :
Hard Metric, Standard
Connector Usage :
Backplane
Current Rating (Amps) :
1A
Pitch :
0.079 2.00mm
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
MetPak™ HSHM
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Positions :
55
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
5
Contact Plating :
Gold
Published :
Number of Contacts :
55
Operating Temperature :
-55°C~125°C