HSCSAND100PGAA5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HSCSAND100PGAA5
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
4-SIP, Side Port
Datasheet
Download
Description
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V SIP
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Nominal Supply Current :
2mA
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Rated DC :
5V
Output :
0.5 V ~ 4.5 V
Port Style :
Barbed
Pressure Range-Max :
100 PSI
Mount :
Through Hole
Termination :
PC Pin
Housing :
Ceramic
Applications :
Board Mount
Max Supply Current :
3mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Accuracy :
±0.25%
Maximum Pressure :
250PSI (1723.69kPa)
Response Time :
1 ms
Port Size :
Male - 0.19 4.93mm Tube
Height :
10mm
Operating Pressure :
100PSI (689.48kPa)
Pressure Type :
Vented Gauge
Operating Supply Voltage :
5V
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Series :
TruStability® HSC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
7 Weeks
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Length :
10mm
Output Type :
Analog Voltage
Pressure Sensing Mode :
Gage
Output Voltage :
4.5V
Max Pressure :
250 psi
Feature :
Amplified Output, Temperature Compensated
Package / Case :
4-SIP, Side Port
Published :
Width :
13.75mm
Number of Pins :
4
Datasheets
HSCSAND100PGAA5
Introducing Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCSAND100PGAA5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:0.5 V ~ 4.5 V, Operating Temperature:-20°C~85°C, Package / Case:4-SIP, Side Port, Number of Pins:4, HSCSAND100PGAA5 pinout, HSCSAND100PGAA5 datasheet PDF, HSCSAND100PGAA5 amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCSAND100PGAA5 ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCSAND100PGAA5
TruStability® HSC Series Vented Gauge Pressure Sensor Analog Voltage -20°C~85°C 100PSI (689.48kPa) Barbed ±0.25% 0.5 V ~ 4.5 V 4.75V~5.25V Amplified Output, Temperature Compensated
HSCSAND100PGAA5 Overview
Transducers in 4-SIP, Side Port are included for convenience. For reliable performance, set the temperature of the transducers to -20°C~85°C. Supply voltages of 4.75V~5.25V are suitable for the transducers. This can only be accomplished by connecting 4 pins to the transducers. 100 Psi is the maximum pressure range set by this transducer. It is possible for the transducers to operate normally at nominal supply currents of 2mA. To make the transducers work, the voltage released by them must be 4.5V. Transducers should be able to operate continuously at their rated ambient temperatures if the DC voltage is 5V. The current of the transducers should not exceed 3mA, otherwise it will be dangerous.
HSCSAND100PGAA5 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 4-SIP, Side Port
Operating Temperature: -20°C~85°C
4 Pins
TruStability® HSC series
Operating Pressure: 100PSI (689.48kPa)
Operating Supply Voltage: 5V