HSCMNND150PA4A3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HSCMNND150PA4A3
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
TRUSTABILITY PRESSURE SENSOR
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Port Type :
HOLE
Operating Current-Max :
2.1mA
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Housing :
Ceramic
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Bits :
12
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
Output Type :
DIGITAL VOLTAGE
Termination Type :
Solder
Response Time :
460 µs
Operating Temperature (Min) :
-20°C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Body Breadth :
10 mm
Body Height :
6.41mm
Pressure Sensing Mode :
Absolute
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Length or Diameter :
13.4mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Output Range :
0.20-0.80V
Pressure Range-Max :
150 PSI
Operating Temperature (Max) :
85°C
Additional Feature :
Temperature Compensated
Accuracy-Max :
0.25%
Output Interface Type :
I2C Interface
Datasheets
HSCMNND150PA4A3
DIGITAL VOLTAGE
HSCMNND150PA4A3 Overview
A transducer of this type is capable of measuring pressures up to 150 Psi. A voltage lower than 3V cannot be supplied to the transducers. A range of 0.20-0.80V is sufficient for electronic components to operate.