HSCDLNT060PGAA5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HSCDLNT060PGAA5
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
8-DIP (0.524, 13.30mm), Top Port
Datasheet
Download
Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Series :
TruStability® HSC
Accuracy :
±0.25%
Package / Case :
Housing :
Ceramic
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
Port Size :
Male - 0.1 2.47mm Tube
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Port Style :
Barbless
Output :
0.5 V ~ 4.5 V
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
PC Pin
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Pressure :
60PSI (413.69kPa)
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Output Type :
Analog Voltage
Surface Mount :
No
Response Time :
1000 μs
Pressure Range-Max :
60 PSI
Factory Lead Time :
7 Weeks
Feature :
Amplified Output, Temperature Compensated
Pressure Type :
Vented Gauge
Pressure Sensing Mode :
Gage
Applications :
Board Mount
Maximum Pressure :
120PSI (827.37kPa)
Datasheets
HSCDLNT060PGAA5
Introducing Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCDLNT060PGAA5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-DIP (0.524, 13.30mm), Top Port, Output:0.5 V ~ 4.5 V, Operating Temperature:-20°C~85°C, HSCDLNT060PGAA5 pinout, HSCDLNT060PGAA5 datasheet PDF, HSCDLNT060PGAA5 amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCDLNT060PGAA5 ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCDLNT060PGAA5
TruStability® HSC Series Vented Gauge Pressure Sensor Analog Voltage -20°C~85°C 60PSI (413.69kPa) Barbless ±0.25% 0.5 V ~ 4.5 V 4.75V~5.25V Amplified Output, Temperature Compensated
HSCDLNT060PGAA5 Overview
The Transducer 8-DIP (0.524, 13.30mm), Top Port is included in the package for convenience. It is recommended to set the temperature of the transducers to -20°C~85°C to ensure reliable operation. The transducers are capable of operating well at 4.75V~5.25V supply voltage. This transducer can handle pressures up to 60 Psi.
HSCDLNT060PGAA5 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 8-DIP (0.524, 13.30mm), Top Port
Operating Temperature: -20°C~85°C