HRG3216P-2872-D-T5
Mfr.Part #
HRG3216P-2872-D-T5
Description
RES SMD 28.7K OHM 0.5% 1W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.065W 3.20mmx1.65mm
Power Rating :
1W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
28.7kOhm
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
200V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
558.8μm
Susumu HRG3216P-2872-D-T5
FIXED RESISTOR HRG Series, Thin Film, 28.7kOhm, ±0.5%, -55°C~155°C