HRG3216P-2490-B-T5
Mfr.Part #
HRG3216P-2490-B-T5
Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 1W 1206
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
249Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
558.8μm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.126Lx0.065W 3.20mmx1.65mm
Voltage - Rated DC :
200V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Susumu HRG3216P-2490-B-T5
FIXED RESISTOR HRG Series, Thin Film, 249Ohm, ±0.1%, -55°C~155°C