HR34B-12WLPD-10SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HR34B-12WLPD-10SC
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLG HSG FMAL 10PS INLINE RA
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
No
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
12
Number of Positions :
10
Shell Finish :
Chrome
Packaging :
Tray
Contact Plating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Material :
Aluminium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Contact Finish Termination :
Tin
Published :
2008
IEC Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Bayonet Lock
Gender :
Male
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Rotatable, Strain Relief
Mount :
Cable, Free Hanging
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Gender :
FEMALE
Current Rating :
3A
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Filter Feature :
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Ingress Protection :
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Type :
For Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Tin
Shell Material :
ZINC ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire/Cable Diameter :
6.5 mm
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
Bronze
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
10
DIN Conformance :
Contact Type :
Crimp
Plating :
Chromate
Mixed Contacts :
Voltage - Rated :
250V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Empty Shell :
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Black
JESD-609 Code :
e3
Body Material :
Polyphenylene
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
HR34B
Datasheets
HR34B-12WLPD-10SC
Hirose HR34B-12WLPD-10SC
Plug Housing Zinc Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle Chrome 10 Positions Tray Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included HR34B