HR28D1A31GZ1-11-00000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HR28D1A31GZ1-11-00000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Illumination Color :
Green
Voltage Rating - DC :
12 V
Housing Material :
Nylon
Height :
20.83 mm
Contact Form :
DPDT
Mounting Style :
Panel Mount
Features :
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Reach Compliance Code :
Compliant
Circuit :
DPDT
Electrical Life :
100,000 Cycles
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Brand :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Package :
Bulk
RoHS :
Details
Series :
HR
Subcategory :
Switches
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Actuator Type :
Flat - Illuminated
Lamp Type :
LED
Width :
36.37 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Actuator Material :
Polycarbonate
Length :
41.71 mm
Mechanical Life :
200,000 Cycles
Color - Actuator/Cap :
Black
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Actuator :
ROCKER
Product Status :
Active
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Color :
Black
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Category :
Rocker Switches
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Illumination Type, Color :
LED, Green
Product Type :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Current Rating :
20 A