HR26D1A71BB1-11-RURU1
Mfr.Part #
HR26D1A71BB1-11-RURU1
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Features :
Circuit :
DPDT
Switch Function :
On-Off-On
Electrical Life :
100,000 Cycles
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Product Status :
Active
Voltage Rating - DC :
12 V
Actuator Marking :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Illumination Type, Color :
LED, Blue/Blue
Actuator Type :
Flat - Illuminated
Mechanical Life :
200,000 Cycles
Color - Actuator/Cap :
Black
Series :
HR
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
20A (DC)