HR25A-9R-20PA
Mfr.Part #
HR25A-9R-20PA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT MALE 20POS GOLD SOLDER
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
10 Weeks
Applications :
Industrial
Empty Shell :
No
Series :
HR25A
Coupling Type :
Snap
Mixed Contacts :
Wire/Cable Gauge :
30 AWG
Shell Material :
ZINC ALLOY
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
20
Number of Positions :
20
IEC Conformance :
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
9
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Silver
Pbfree Code :
yes
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Voltage - Rated AC :
30V
Published :
2009
Voltage - Rated DC :
42V
Orientation :
Keyed
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Contact Gender :
Male
MIL Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
Phosphor Bronze
Current Rating :
1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
HR25A-9R-20PA
Hirose HR25A-9R-20PA
Receptacle, Male Pins Zinc Alloy Panel Mount, Through Hole 20 Positions Solder Gold Nickel Bulk Keyed Push-Pull