HR25A-9R-20P
Mfr.Part #
HR25A-9R-20P
Description
CONN RCPT MALE 20P GOLD SLDR CUP
Stock
445
In Stock :
445
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Compliant
Housing Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
No
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Number of Positions :
20
Voltage - Rated AC :
30V
Contact Plating :
Filter Feature :
Additional Feature :
Type :
For Male Pins
Contact Gender :
Male
Published :
2009
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Current Rating :
1A
Voltage - Rated DC :
42V
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
Circular
Mount :
Bulkhead, Panel, Rear Side Nut
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
Wire/Cable Gauge :
30 AWG
Datasheets
HR25A-9R-20P
Hirose HR25A-9R-20P
Receptacle Housing Zinc Alloy Panel Mount Nickel 20 Positions Bulk Push-Pull Unshielded Contacts Not Included HR25A