HR25A-9R-16S
Mfr.Part #
HR25A-9R-16S
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated AC :
30V
Total Number of Contacts :
16
Orientation :
Keyed
Wire/Cable Gauge :
30 AWG
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
ZINC ALLOY
Applications :
Industrial
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
yes
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Number of Positions :
16
Coupling Type :
Snap
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
1A
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
2009
Radiation Hardening :
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
42V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
HR25A
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
9
Contact Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
Solder
MIL Conformance :
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
HR25A-9R-16S
Hirose HR25A-9R-16S
Receptacle, Female Sockets Zinc Alloy Panel Mount, Through Hole 16 Positions Solder Gold Nickel Bulk Keyed Push-Pull