HR25A-9P-12S
Mfr.Part #
HR25A-9P-12S
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Number of Positions :
12
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated AC :
30V
Color :
Black, Silver
Contact Material :
Phosphor Bronze
Applications :
Industrial
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Voltage - Rated DC :
42V
RoHS Compliant
Coupling Type :
Snap
MIL Conformance :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
ZINC ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Brass, Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
Backshell, Clamp, Strain Relief
Gender :
Male
Mixed Contacts :
Mount :
Cable, Free Hanging
Termination :
Solder Cup
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
12
Wire/Cable Gauge :
30 AWG
Contact Gender :
FEMALE
Current Rating :
1A
Datasheets
HR25A-9P-12S
Hirose HR25A-9P-12S
Plug, Female Sockets Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Nickel Bulk Keyed Push-Pull