HR25A-9J-12S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HR25A-9J-12S
Manufacturer
Hirose
Description
CONN JACK FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Nickel
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Number of Positions :
12
Empty Shell :
No
Gender :
Receptacle
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated DC :
42V
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
9
Published :
Coupling Type :
Snap
Feature :
Backshell, Clamp, Strain Relief
Shell Finish :
Nickel
Current Rating :
1A
Orientation :
Keyed
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Resistance :
30mOhm
Mount :
Cable, Free Hanging
Voltage - Rated AC :
30V
DIN Conformance :
Fastening Type :
Push-Pull
Total Number of Contacts :
12
Series :
HR25A
MIL Conformance :
Packaging :
Bulk
Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
ZINC ALLOY
Applications :
Industrial
RoHS Status :
RoHS Compliant
IEC Conformance :
Connector Type :
Jack, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Wire/Cable Gauge :
30 AWG
Contact Gender :
FEMALE
Backshell Type :
Solid
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Resistance :
1GOhm
Mixed Contacts :
Color :
Black, Silver
Datasheets
HR25A-9J-12S
Hirose HR25A-9J-12S
Jack, Female Sockets Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Nickel Bulk Keyed Push-Pull