HR25-9TR-16PA(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HR25-9TR-16PA(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD SOLDER
Stock
932
In Stock :
932
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Industrial
Number of Positions :
16
Color :
Silver
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Shell Size - Insert :
9
Published :
2009
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Packaging :
Bulk
Current Rating :
1A
Orientation :
Keyed
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Insulation Material :
Plastic
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Series :
HR25
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
30VAC 42VDC
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Material :
ZINC ALLOY
Contact Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
HR25-9TR-16PA(71)
Hirose HR25-9TR-16PA(71)
Receptacle, Male Pins Zinc Alloy Panel Mount, Through Hole 16 Positions Solder Gold Nickel Bulk Keyed Threaded