HR25-9TJ-16S(72)
Mfr.Part #
HR25-9TJ-16S(72)
Description
CONN JACK FMALE 16P SOLDER CUP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Applications :
Industrial
Feature :
Backshell, Clamp, Strain Relief
Insulation Material :
Plastic
Fastening Type :
Threaded
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
9
Voltage - Rated :
30VAC 42VDC
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Series :
HR25
Backshell Material, Plating :
Brass, Nickel
Orientation :
Keyed
Contact Gender :
FEMALE
Shell Material :
ZINC ALLOY
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Current Rating :
1A
Connector Type :
Jack, Female Sockets
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
16
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Color :
Black, Silver
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire/Cable Gauge :
28 AWG
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
HR25-9TJ-16S(72)
Hirose HR25-9TJ-16S(72)
Jack, Female Sockets Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Nickel Bulk Keyed Threaded