HR25-9R-20SC(71)
Mfr.Part #
HR25-9R-20SC(71)
Description
CONN RCPT HSG FMALE 20POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
ZINC ALLOY
Number of Positions :
20
Mount :
Bulkhead, Panel, Rear Side Nut
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
HR25
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Color :
Black
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Contacts :
20
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
9
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
HR25-9R-20SC(71)
Hirose HR25-9R-20SC(71)
Receptacle Housing Zinc Alloy Panel Mount Nickel 20 Positions Bulk Push-Pull Shielded Contacts Not Included HR25
HR25-9R-20SC(71) Overview
HR25-9R-20SC(71) Features
HR25 series
HR25-9R-20SC(71) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
HR25-9R-20SC(71) Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT