HR25-9R-16SA(71)
Mfr.Part #
HR25-9R-16SA(71)
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD SLDR
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle
Number of Contacts :
16
Color :
Black
Number of Positions :
16
Max Operating Temperature :
85°C
Fastening Type :
Pull, Push
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-25°C
Current Rating :
1A
Datasheets
HR25-9R-16SA(71)
Receptacle 16 Positions Solder Pull, Push