HR25-9R-12SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HR25-9R-12SC
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT HSG FMALE 12POS PNL MT
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Housings
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
HR25
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
12
Fastening Type :
Push-Pull
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Bulkhead, Panel, Rear Side Nut
Color :
Black
Shell Material :
ZINC ALLOY
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Shell Size - Insert :
9
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
MIL Conformance :
No
Rated Current (Signal) :
1A
Note :
Contacts Not Included
Contact Resistance :
30mOhm
Lead Free :
Contains Lead
Body Depth :
0.465 inch
Shell Finish :
Nickel
Filter Feature :
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Housing Color :
Silver
Number of Ports :
1
Mounting Type :
Panel Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
Insulation Material :
POLYPHENYLENE SULPHIDE
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Contact Finish Termination :
Gold
IEC Conformance :
Number of Positions :
12
Type :
For Female Sockets
Reference Standard :
UL
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
Reliability :
COMMERCIAL
Datasheets
HR25-9R-12SC
Hirose HR25-9R-12SC
Receptacle Housing Zinc Alloy Panel Mount Nickel 12 Positions Bulk Push-Pull Shielded Contacts Not Included HR25
HR25-9R-12SC Overview
HR25-9R-12SC Features
HR25 series
HR25-9R-12SC Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
HR25-9R-12SC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT