HR25-9P-20SC(72)
Mfr.Part #
HR25-9P-20SC(72)
Description
CONN PLG HSG FMALE 20POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
HR25
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Nickel
Lead Free :
Lead Free
Shell Size - Insert :
9
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
20
Housing Color :
Silver
Datasheets
HR25-9P-20SC(72)
Hirose HR25-9P-20SC(72)
Plug Housing Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 20 Positions Bulk Push-Pull Shielded Contacts Not Included HR25
HR25-9P-20SC(72) Overview
HR25-9P-20SC(72) Features
HR25 series
HR25-9P-20SC(72) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
HR25-9P-20SC(72) Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT