HR12-10R-8SC(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HR12-10R-8SC(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT HSNG FMALE 8POS PNL MT
Stock
45
In Stock :
45
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Max Current Rating :
2A
Max Operating Temperature :
85°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
Bronze
Contact Type :
Crimp
Termination :
Crimp
Feature :
Ground
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
10
Contact Size :
1.0mm
Published :
2009
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-15°C~60°C
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Bulkhead, Panel, Rear Side Nut
Factory Lead Time :
10 Weeks
Depth :
13mm
Shell Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series :
HR12
Number of Positions :
8
Length :
22.5mm
Insert Material :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Radiation Hardening :
No
Type :
For Female Sockets
Orientation :
Keyed
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Snap-In
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
HR12-10R-8SC(71)
Hirose HR12-10R-8SC(71)
Receptacle Housing Polybutylene Terephthalate (PBT) Panel Mount 8 Positions Tray Snap-In Shielded Contacts Not Included HR12
HR12-10R-8SC(71) Overview
HR12-10R-8SC(71) Features
HR12 series
HR12-10R-8SC(71) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
HR12-10R-8SC(71) Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT