HR11D1A11BR2-21-00000
Mfr.Part #
HR11D1A11BR2-21-00000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Circuit :
SPST
Features :
Actuator Marking :
No Marking
Illumination Type, Color :
LED, Blue/Red
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Series :
HR
Color - Actuator/Cap :
Silver
Actuator Type :
Flat - Illuminated
Switch Function :
On-Off
Voltage Rating - DC :
12 V
Mechanical Life :
200,000 Cycles
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Electrical Life :
100,000 Cycles
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C