HR11D1A11BA1-11-VDSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HR11D1A11BA1-11-VDSA1
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Electrical Life :
100,000 Cycles
Actuator Type :
Flat - Illuminated
Actuator Marking :
NAV LIGHTS
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Features :
Switch Function :
On-Off
Series :
HR
Package :
Bulk
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Color - Actuator/Cap :
Black
Mechanical Life :
200,000 Cycles
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Illumination Type, Color :
LED, Amber/Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Product Status :
Active
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Circuit :
SPST
Voltage Rating - DC :
12 V