HR10A-13R-20S(73)
Mfr.Part #
HR10A-13R-20S(73)
Description
CONN RCPT FMALE 20P SOLDER CUP
Stock
71
In Stock :
71
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
20
Published :
1998
Backshell Type :
Solid
Number of Ports :
1
Durability :
1000 Cycles
No
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
ZINC ALLOY
Termination :
Solder Cup
Contact Gender :
FEMALE
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Voltage - Rated :
100VAC 140VDC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
2A
Mounting Type :
Panel Mount
Insulation Material :
Plastic
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
Gender :
Receptacle
Body Material :
Mount :
Bulkhead, Panel, Rear Side Nut
Contact Style :
RND PIN-SKT
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Body Depth :
0.248 inch
DIN Conformance :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Finish - Mating :
Silver
Rated Current (Signal) :
2A
Shell Size - Insert :
13
Coupling Type :
Snap
Unshielded
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Resistance :
10MOhm
Insert Material :
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions :
20
Mixed Contacts :
Datasheets
HR10A-13R-20S(73)
Hirose HR10A-13R-20S(73)
Receptacle, Female Sockets Zinc Alloy Panel Mount 20 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk Keyed Push-Pull