HR10A-13P-20SC(73)
Mfr.Part #
HR10A-13P-20SC(73)
Description
CONN PLG HSG FMALE 20POS INLINE
Stock
29
In Stock :
29
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Contact Size :
1.0mm
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold, Silver
Operating Temperature :
-20°C~85°C
No
Voltage - Rated AC :
100V
10 Weeks
Housing Material :
Brass
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size - Insert :
13
Voltage - Rated :
100V
Shell Finish :
Nickel
ECCN Code :
EAR99
Contact Gender :
FEMALE
Note :
Contacts Not Included
Reach Compliance Code :
Unknown
DIN Conformance :
Current Rating :
2A
Number of Positions :
20
Connector Type :
Plug Housing
ZINC ALLOY
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
20
Mount :
Cable, Free Hanging
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Contact Material :
Bronze
Hirose HR10A-13P-20SC(73)
Plug Housing Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 20 Positions Bulk Push-Pull Unshielded Contacts Not Included HR10A
HR10A-13P-20SC(73) Overview
HR10A-13P-20SC(73) Features
HR10A series
HR10A-13P-20SC(73) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
HR10A-13P-20SC(73) Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT