HR10A-10P-10P(73)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HR10A-10P-10P(73)
Manufacturer
Hirose
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN PLUG MALE 10P SOLDER CUP
Stock
588
In Stock :
588
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Male
Current Rating :
2A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Backshell Material, Plating :
Brass, Nickel
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Package / Case :
SIL
Additional Feature :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Nickel
Max Current Rating :
2A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
10
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Length :
43mm
Termination :
Solder Cup
Total Number of Contacts :
10
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
ZINC ALLOY
MIL Conformance :
No
Feature :
Backshell, Clamp, Strain Relief
Insert Material :
Polyamide (PA), Nylon
IEC Conformance :
Contact Material :
Brass
Shell Size :
Orientation :
Keyed
Voltage - Rated AC :
100V
Contact Finish - Mating :
Silver
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Radiation Hardening :
Series :
HR10A
Published :
1998
Housing Material :
Plastic
Lead Free :
Lead Free
Mixed Contacts :
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
DIN Conformance :
Coupling Type :
Snap
Wire/Cable Gauge :
26 AWG
Backshell Type :
Solid
Mount :
Cable, Free Hanging
Voltage - Rated :
100VAC 140VDC
Datasheets
HR10A-10P-10P(73)
Hirose HR10A-10P-10P(73)
Plug, Male Pins Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk Keyed Push-Pull