HR10A-10JE-12S(73)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HR10A-10JE-12S(73)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN JACK FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Jack, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Polyamide (PA), Nylon
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Material :
ZINC ALLOY
Published :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Feature :
Backshell, Clamp, Strain Relief
Contact Finish - Mating :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Silver
Mount :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
85°C
Current Rating :
2A
Current Rating (Amps) :
2A
Backshell Material, Plating :
Brass, Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
10
Termination :
Solder Cup
Color :
Contact Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Nickel
Number of Contacts :
12
Voltage - Rated :
100VAC 140VDC
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
12
Fastening Type :
Push-Pull
Min Operating Temperature :
-25°C
Orientation :
Keyed
Series :
HR10A
Packaging :
Bulk
Jack, Female Sockets Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk Keyed Push-Pull