HR08D-12WLPN-10SC
Mfr.Part #
HR08D-12WLPN-10SC
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLG HSG FMAL 10PS INLINE RA
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Orientation :
Keyed
Mount :
Cable, Free Hanging
Voltage - Rated :
250V
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Black, Silver
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
10
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Nickel
Contact Gender :
FEMALE
Contact Material :
Bronze
Ingress Protection :
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Rotatable
Series :
HR08D
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Published :
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
12
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Current Rating :
3A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Twist
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Shell Material :
Aluminum Alloy, Zinc Alloy
Datasheets
HR08D-12WLPN-10SC
Hirose HR08D-12WLPN-10SC
Plug Housing Aluminum Alloy, Zinc Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle Nickel 10 Positions Bulk Push-Twist Unshielded Contacts Not Included HR08D
HR08D-12WLPN-10SC Overview
HR08D-12WLPN-10SC Features
HR08D series
HR08D-12WLPN-10SC Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
HR08D-12WLPN-10SC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT