HQCEKM151GAH6A
Mfr.Part #
HQCEKM151GAH6A
Package / Case
3838 (9797 Metric)
Description
CAP CER 150PF 5KV P90 3838
Capacitance :
150pF
Package / Case :
3838 (9797 Metric)
Thickness :
4.318mm
Thickness (Max) :
0.170 4.32mm
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated DC :
5kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm
Datasheets
HQCEKM151GAH6A
KYOCERA AVX HQCEKM151GAH6A
Hi-Q® 150pF Ceramic Capacitor ±2% P90 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage Surface Mount, MLCC 3838 (9797 Metric)
HQCEKM151GAH6A Overview
A 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is P90.This device can operate on voltage - Rated DC of 5kV.
HQCEKM151GAH6A Features
a size/dimension of 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm
with P90 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 5kV