HQ0402H2N6CT01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HQ0402H2N6CT01
Manufacturer
Shenzhen Sunlord Electronics
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.6NH 370MA 400MOHM SM
Manufacturer :
Shenzhen Sunlord Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
2.6 nH
Size / Dimension :
0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm)
Features :
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Type :
Multilayer
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Height - Seated (Max) :
0.009 (0.22mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) :
Frequency - Self Resonant :
11.5GHz
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.2nH
Product Status :
Active
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Series :
HQ-H
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Q @ Freq :
11 @ 500MHz
Current Rating (Amps) :
370 mA
Datasheets
HQ0402H2N6CT01
Shenzhen Sunlord Electronics HQ0402H2N6CT01
HQ0402H2N6CT01 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Sunlord stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD