HPD055XC82116AV1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HPD055XC82116AV1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet
Download
Description
CAP CER 820PF 20KV Z5U DISK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
20000V 20kV
Mount :
Holder
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-25°C
Series :
HPD
Packaging :
Bulk
Capacitance :
820pF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Requires Holder
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
2.165Dia 55.00mm
Temperature Coefficient :
Z5U
Package / Case :
Disk, Metal Fitting - Threaded
Feature :
High Voltage
Datasheets
HPD055XC82116AV1
HPD 820pF 20000V 20kV Ceramic Capacitor ±20% Z5U 2.165Dia 55.00mm -25°C~85°C High Voltage Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
HPD055XC82116AV1 Overview
This device's program size/dimension is 2.165Dia 55.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -25°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
HPD055XC82116AV1 Features
a size/dimension of 2.165Dia 55.00mm