HPC36004V30/NOPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HPC36004V30/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
68-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT ROMLESS 68PLCC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Peripherals :
DMA, PWM, WDT
Number of I/O :
52
Supplier Device Package :
68-PLCC (25.13x25.13)
Speed :
30MHz
Oscillator Type :
External
Packaging :
Tube
Max Frequency :
30MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Frequency :
30MHz
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Number of Pins :
68
Min Supply Voltage :
4.5V
Number of Programmable I/O :
52
Core Size :
16-Bit
Number of Timers/Counters :
8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Connectivity :
EBI/EMI, Microwire/Plus (SPI), UPI, UART/USART
Operating Supply Voltage :
5V
Series :
HPC™
Base Part Number :
HPC36003
Program Memory Type :
ROMless
Mount :
Surface Mount
Max Supply Voltage :
5.5V
Core Processor :
HPC
RAM Size :
512 x 8
Memory Size :
16kB
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Memory Type :
ROM
Interface :
EBI/EMI, UART, USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C